DUYURULAR :

YENİ DÖNEM KAYITLARIMIZ HER AYIN 10\'NUNA KADAR DEVAM ETMEKTEDİR.

Nilüfer sürücü kursu sosyal medya da ...
Motorsiklet Eğitimlerimiz

Nilüfer  Sürücü Kursu Motorsiklet Eğitimleri

Motorsiklet kullanımının her geçen gün arttığı ülkemizde, motorsiklet eğitimleri alanında ciddi bir açık bulunmaktadır. Bilinçsiz ve eğitimsiz olarak motorsiklet kullanımı insanların hayatları ve diğer insanların huzuru üzerinde ciddi olumsuz etkiler yaratmaktadır.Bilinçsiz motorsiklet kullanımı insanlar üzerinde motorsiklet kullanımının tehlikeli olduğu yanılgısını doğurmaktadır. Bu yanılgı kısmen doğrudur da. Çünkü motorsiklet kullanımıbelirli miktarlarda risk içeren bir durumdur. Ancak bilinçli ve eğitimli olarak, önlemlerialınmış bir şekilde motosiklet kullanarak bu riskler önemli ölçüde azaltılabilir ve tehlikelerdenizole edilmiş olarak motorsiklet kullanmanın keyfine varılabilir.

İşte bu noktada Nilüfer  Sürücü Kursu, insan hayatının değeri ve çevre bilinciiçerisinde motorsiklet kullanımının risklerinden uzaklaşmak ve motorsikleti bir keyif aracı olarak kullanmanızı sağlamak amacıyla Motorsiklet Eğitim Programını hayata geçirmiştir. Ticari bir odak olmaktan uzak olarak Nilüfer Sürücü Kursu, Motorsiklet Eğitimlerini daha çok bir sosyal sorumluluk projesi olarak görmektedir.

Bugüne kadar pek çok motorsiklet sürücü adayını kursumuz bünyesinde motorsikletle tanıştırmış olmaktan, onları aktif trafikte motosiklet sürücüleri olarak görmekten, bilinçli bir motorsiklet kullanıcısı olarak çevre bilinci oluşturmak adına giriştikleri çabaları görmekten haklı bir gurur duyuyoruz.

Motorsiklet Eğitimlerimize  kimler katılabilir?

Motorsiklet Eğitim Programlarına, 17 yaşını doldurmuş ve temel bisiklet binme becerisine sahip olan herkes katılabilir.Motorsiklet eğitim Programına katılmak için daha önce motorlu araç kullanmış olmak ön şartı aranmamaktadır.

Motorsiklet Eğitim Programı sonunda ehliyet alabilir miyim?

Nilüfer  Sürücü Kursu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak sürücü sertifikası (ehliyeti) eğitimleri vermeyeyetkili bir kurumdur. Alacağınız motosiklet eğitimleri sonucunda Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği sınavlarda başarılıolmanız durumunda sürücü sertifikası (ehliyeti) almaya hak kazanırsınız.

Motorsiklet ehliyeti nasıl alınır?

Motorsiklet ehliyeti için;Öncelikle sürücü kurslarının her ay açmış olduğu dönemlere sürücü adayı kayıt olur.Merkezi sistemin 2 ayda bir düzenlediği ve test usulü yapılan yazılı sınavlara sürücü adayı katılır ve mevcut bir ehliyeti varsada A2 (Motorsiklet)ehliyeti alıyorsa,sadece direksiyon sınavına eğer hiç ehliyeti yoksa Trafik,Motor ve İlkyardım derslerinden sınava katılır ve baraj 70 puandır.70 puan ve üstünü almış sürücü adayı  daha sonra motorsiklet direksiyon sınavına katılır ve yine baraj 70’dir.Barajı geçen aday A2(Motorsiklet) ehliyeti almaya hak kazanır.B/A2 alacaklar yazılı sınavdan muhaftırlar.

Motorsiklet Direksiyon sınavında sürücü adayından istenen nedir?nasıl bir sınavdır?

Motorsiklet  sınavı genel çerçevesi ile;6-7m aralıklarla dizilen konilerin arasından slalomlar yaparak gidiş turunu tamamlayan sürücü adayı dönüşte 50km hızla gelip uygun frenlemeyle başladığı  yerde sınavı bitirir.Dikkat edilen kriterler aşağıdaki gibidir;


 
Motorsiklet  sınavı genel çerçevesi ile;6-7m aralıklarla dizilen konilerin arasından slalomlar yaparak ve sekiz çizerek gidiş turunu tamamlayan sürücü adayı dönüşte 50km hızla gelip uygun frenlemeyle başladığı  yerde sınavı bitirir

Motorsiklet Eğitim Programı dahilinde hangi eğitimleri alacağım?

Motorsiklet eğitimleri, sürücü ehliyeti almanız amacına yönelik bir eğitimdir. Bu sürücü eğitimine katılım için motorsiklet kullanımbecerisine sahip olmanız gerekmez. Eğitim kapsamında temel motorsiklet kullanma becerilerini kazanmanız amaçlanır.

Bu amaçla;

·         Motorsiklet üzerinde temel denge eğitimi

·         Duruş ve kalkış eğitimleri

·         Düşük hızlarda motorsiklet hakimiyetinin geliştirilmesi

·         Frenleme yöntemleri

·         Viraj alma teknikleri

·         Slalom eğitimi

·         Düz çizgi takibi

 

Trafikte doğru motorsiklet  kullanma teknikleri gibi temel eğitimler verilmektedir.

Eğitimlerin tamamı trafiğe kapalı alanlarda, sertifikalı eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir.

Eğitimler hangi aşamalarda gerçekleşir?

Motorsiklet sürücü eğitimleri teorik ve uygulama olarak 2 aşamada gerçekleşmektedir.Teorik anlatım bölümünde motorsikletin tanıtımı, ekipmanların tanıtımı, motorsiklet kullanımı temel bilgileri, trafikte yardımcı bilgiler, dikkat edilmesi gereken hususlar, frenlerin kullanımı ve doğru frenleme teknikleri, virajlardadikkat edilmesi gerekenler, değişik yol ve hava şartlarında motorsiklet kullanımı hususunda dikkat edilmesi gerekenler gibi konular hakkında teorik bilgiler verilir.

Bu aşamanın tamamlanmasından sonra, öğrenilen teorik bilgilerin pekiştirilmesi ve pratik hale getirilmesi amacıyla uygulama eğitimlerine geçilir. Uygulama eğitimlerinde sürücü, uzman eğitmenlerimiz kontrolünde, bireysel olarak motorsiklet kullanımı gerçekleştirerek sürüş yeteneğini ve özgüvenini geliştirme fırsatı bulur.

Eğitimler sırasında kullanmam gereken ekipmanları nasıl temin edeceğim?

Eğitim sırasında güvenliğiniz için kullanmanız gereken kask, dizlik, dirseklik, bellik gibi koruma ekipmanları çok önemlidir.Bu ekipmanları kendi ölçüleriniz dahilinde temin ederseniz çok daha sağlıklı olur ancak eğitimler esnasında temel ekipmanlar sağlanmaktadır.

Hangi motorsikletlerle eğitim alacağım?

Kursumuz motorsikletle yeni tanışan kişilerin motorsikleti tanıması ve temel becerilerini geliştirmesini temel amaç olarak benimsediğinden vitesli ancak debriyaj bulundurmayan, yarı otomatik motorsikletlerle eğitim vermektedir. Bu araçlardamotorsiklet kullanımının en zor aşaması olan debriyaj kontrol ve hakiminin gerekmemesi nedeniyle sürücü adaylarımıza

daha güvenli bir şekilde temel eğitimleri verme fırsatı bulmuş oluyoruz.

 

Benim ehliyetim ve motorsikletim var ancak trafikte sıkıntı yaşıyorum, kendimi ve motorsiklet kullanma becerilerimi  geliştirmek istiyorum neler yapabilirim?

Sürücü eğitimlerimize kendi motoruyla katılmak isteyen adaylarımız, kendi sahip oldukları motorsiklet üzerindeki becerilerinigeliştirmek adına kursumuza kendi motorlarıyla da katılabilirler. Ehliyet sahibi ancak trafikte sıkıntı yaşayan adaylarımız dayine trafikte aktif motor kullanımı eğitimlerimize katılabilirler.

Motorsiklet eğitimleri grup olarak mı verilmektedir?

Motorsiklet eğitimleri teorik dersleri grup olarak, uygulama dersleri ise bireysel olarak verilmektedir. Teorik derslerin bitimini takiben her aday bireysel olarak uygulama derslerine katılacaktır.

Eğitim programlarının tarihleri nelerdir?

Nilüfer sürücü kursunun en büyük ayrıcalıklarından biri bu noktada ortaya çıkmaktadır. Uygulama eğitimlerinin bireyselolarak verilmesinden dolayı eğitim gün ve saatleri adayın uygun olduğu gün ve saatlere göre ayarlanmaktadır. Kesin bir kurs saat ve programı yapmak yerine adayların iş ve eğitim hayatlarını aksatmadan uygun oldukları gün ve saatlerde eğitimler gerçekleştirilir.

Eğitmenlerimiz aklınıza takılan her konuda size büyük bir özveriyle yardımcı olacaklardır. Örneğin kendinize uygun motorsikletibulmanız konusunda, motorsiklet türlerinin avantaj ve dezavantajları hakkında, kendinize uygun ekipmanların seçimi gibi benzeri daha pek çok konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

 

Size ise sadece bu sıcak ortamda, güven ve büyük bir mutluluk içinde eğitimlerin keyfini çıkartmak kalıyor.

Biz ise Türkiyede motorsiklet bilincinin oluşturulması ve geliştirilmesi adına ufak da olsa bir katkıda bulunmuş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Unutmayın, motorsikletleri keyifli yada tehlikeli hale getirebilecek tek unsur insan faktörüdür. Gerekli bilgilerle donandığınızda motorsiklet kullanımı, otomobil kullanımından daha fazla tehlike içermez. Doğru ekipman kullanımı ve kurallara uyduğunuz taktirde bu eşsiz keyfi deneyimleme  fırsatı bulacaksınız.

Gelin bu eşsiz deneyimi beraber paylaşma fırsatı bulalım.

Herkese keyifli sürüşler dileriz...

 

Gerekli Belgeler
  • 1-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • 2-Diploma yada Öğrenim Belgesi (Aslı)
  • 3-Sağlık Raporu (Aile Hekiminden)
  • 4-10 Adet Fotograf
  • 5-Kan Grubu Kartı
Kroki