DUYURULAR :

YENİ DÖNEM KAYITLARIMIZ HER AYIN 10\'NUNA KADAR DEVAM ETMEKTEDİR.

Nilüfer sürücü kursu sosyal medya da ...
Pratik

DİREKSİYON SINAVI;

      Yazılı sınavdan başarılı olan sürücü adayları ortalama 3  hafta sonra direksiyon sınavına girerler ve her ilçenin direksiyon sınavı için kullandığı güzergah farklıdır.Kurumumuzun bağlı bulunduğu Nilüfer ilçesinin direksiyon sınav güzergahı  Özlüce mevkiidir.Direksiyon sınavları bir kişi için  35 dk. sürer ve sınanacak olan riske meyil vermeyecek,güvenli sürüşün sağlanıp sağlanmadığıdır.


     Direksiyon sınavına girecek sürücü adayı, sürücü kursunun araçlarıyla girer ve her araçta toplam 12 kişi sınava alınır.Yani yazılı sınavda başarılı olmuş adayların 12’şer kişilik  listeleri çıkar ve her eğitmen kendi adaylarıyla bu listesini oluşturur.Listedeki her kursiyerin randevu saati vardır ve bu saatlerde kişilerin sınavları yapılır.


     Sürücü adayı direksiyon sınavını 2 komisyon üyesi  yapar ve biri önde diğeri ise sürücü kursunun usta direksiyon eğitmeniyle birlikte arkada oturur.Komisyon üyelerinin genel tarzları adayı rahatlatıcı ve güven verici tarzdadır.Yanlış bilindiği üzere sürücü adayını yanıltan soru ve uygulamalardan kaçınırlar.


    Sınav güzergahının seçiliş mantığı; direksiyon hakimiyeti,dönüşler,sık duruş kalkışlar,akan trafik yönetimi,kontrollü ve kontrolsüz kavşak yönetimi,ışıklar ve kurallara uyum gibi durumların kontrollerinin yapılabileceği güzergahlar olmasıdır.


    Direksiyon sınavında komisyon üyelerinin sürücü adaylarını değerlendirme formu aşağıdaki gibidir;


 


İlk tablo olan 32 maddelik kısımdan  1 hata yapan ve aşağıdaki tablo olan 7 maddelik kısımdan 2 hata yapan kursiyer sınavda başarısız olacaktır. Bu tablodan da anlaşılacağı üzere duygu kontrolünü isteyen ve genel olarak aracına ve çevresine  hakim mi? durumunu sınayan bir sınav mantığı mevcuttur.


     Sonuç olarak bu aşamalardan geçen sürücü adayı son olarak girdiği direksiyon sınav sonucunu aynı gün öğrenir ve başarılı olan sürücü adayları ehliyet alma aşamasına gelmiş olur.     


Gerekli Belgeler
  • 1-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • 2-Diploma yada Öğrenim Belgesi (Aslı)
  • 3-Sağlık Raporu (Aile Hekiminden)
  • 4-10 Adet Fotograf
  • 5-Kan Grubu Kartı
Kroki